Farokrotor nélkül?

2024.01.30

A NOTAR-rendszer kifejlesztése, működése.

Már az első helikopterek megalkotásakor rájöttek a mérnökök, hogy a hajtómű által megforgatott rotor igyekszik ellentétes irányban bepördíteni a géptörzset. A modellek és a számítások megmutatták, hogy ez a tendencia irányíthatatlanná és instabillá teszi a szerkezetet és a repülés igencsak életveszélyessé válhat. A forgatónyomaték ellensúlyozására több megoldást is kitaláltak a tervezők. Leggyakrabban az egy fő- és egy farokrotoros kialakítást alkalmazzák (a jelenlegi forgószárnyasok kb. 80%-a). A farokrotor elhagyására több lehetőség kínálkozik: egymás fölé helyezett (koaxiális), tandem (két rotor a géphossz-, vagy kereszttengelyében), habverő-szerűen "egymásba forgó" rotorelrendezések. De kísérleteztek rotorlapát végén elhelyezett torlósugárhajtóművekkel is (ez esetben nem keletkezik forgatónyomaték, mert a kis hajtóművek közvetlenül hajtják a forgószárnyat). Végül, de nem utolsó sorban következik cikkünk témája, a NOTAR-rendszer.

Az angol Cierva Autogyro Company az 1940-es évek közepén kifejlesztette W.9. típusjelzésű helikopterét, melynél az ellentétes irányú elforgató erőt a törzsvégen kivezetett nagynyomású légáram egyenlítette ki. A gép azonban csak kísérleti célokat szolgált, és miután 1946-ban megsemmisült egy baleset során, a kutatásokat leállították a vállalatnál. Hasonló elven működött a spanyol Aerotéchnika AC-14-ese is. Az 1957-ben első repülését teljesítő ötszemélyes kis szerkezetből a prototípuson kívül 10 darab készült. Költséges gyártása miatt a programot rövid időn belül törölték. Az elgondolást az 1970-es évek közepén a Hughes vállalat "porolta le" újra és 1981-re elkészítették első demonstrátor gépüket. Az OH-6-os modellből átalakított helikopterrel aztán számos tesztrepülést hajtottak végre. A farokrotor nélküli rendszerüket levédették, és a NOTAR (NO TAil Rotor = "nincs farokrotor") nevet kapta. A próbák során jelentkező hibákat folyamatosan korrigálták, és a módosítások során 1986-ban egy második kísérleti példányt építettek. Időközben a Mc Donnell Douglas megvásárolta a Hughes-t, de a programot ez nem érintette. 1990-re a technológia megérett a sorozatgyártásra és az MD-520N típusjelzésű helikopter megkapta a légialkalmassági engedélyt. Időközben már dolgoztak a vállalatnál egy kéthajtóműves NOTAR tervein is. A program MDX néven futott és 1992-re elkészült az MD-900 Explorer prototípusa (jelenleg a magyar rendőrség is használja a gép továbbfejlesztett változatát, az MD-902-est). Az MD-530N változat az 520-as sárkányszerkezete volt erősebb hajtóművel felszerelve, csak néhány példány épült meg belőle.
1994-ben jelent meg a nyolcszemélyes MD-600N, mely az 520-as modell meghosszabbított törzsű variánsa volt. Gyártását 1999-től MD Helicopters vállalat végezte a közelmúltig. Bár a Hughes/Mc Donnel Douglas nem csak a civil szférát célozta meg termékével, a helikopter teljesítménye nem győzte meg a katonai szakértőket a harci alkalmazás lehetőségéről. Mindössze egy OH-6 NOTAR-t és egy MD-530N-t alakítottak át demonstrációs céllal hadászati változatúra.
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy pontosan mi is ez a NOTAR-rendszer és hogyan működik?

Fent: a NOTAR-koncepció és a Coanda-effektus magyarázata az MD-520N helikopteren szemléltetve


A hajtómű nem csak a főrotort hajtja meg, hanem egy áttételrendszeren keresztül egy a törzs közepében elhelyezett ventilátort. Ennek szabályozható állásszögű lapátjai a törzs teteje felől levegőt szívnak be és áramoltatják a farokgerendán belül a farokrész vége felé, ahol aztán egy zsalurendszerrel ellátott kiömlőn keresztül oldalra, vagy lefelé (attól függ, hogyan szabályozza a pilóta) távozik. A faroktartó teljes hosszában egy gondosan áramvonalazott hosszú nyílás található a gép jobb oldalán, az áramló alacsony nyomású levegő egy része ezen távozik. A főrotor által leáramoltatott légtömeg és a nyíláson át kiáramló levegő egy darabig a faroktartó oldalát követi, majd lefelé távozik, ez által is stabilizálva a légijárművet. A rendszer az ún. Coanda-effektuson alapul (a nagy sebességgel áramló víz-, vagy gázsugár követi a közelében lévő test formáját). A pilóta a hagyományos helikopterekhez hasonlóan a botkormánnyal és a kollektív állásszög vezérlőkarral a rotort és a hajtómű-teljesítményt szabályozza, míg lábpedálokkal a faroktartó végén lévő zsalukat kezeli, vagyis a kiáramoltatott levegő mennyiségét módosítja, valamint a függőleges stabilizátorokat mozgatja (a repülőgépek oldalkormányához hasonlóan). A NOTAR rendszer előnye, hogy általa elhagyhatóvá vált a faroklégcsavar, mely sérülékenysége okán sok műszaki meghibásodás / baleset forrása lehet és növeli a helikopter vibráció- és zajszintjét. Ezek a gépek kevésbé "érzékenyek" a földi terepakadályokra, és nem áll fent a sérülés veszélye a véletlen a farokrész felé bóklászó illető számára.

Fent: A magyar légi rendészet MD-902-es helikoptere


A különleges koncepció azonban koránt sem terjedt el annyira, mint a hagyományos megoldások. Ennek oka, hogy önsúlyuk valamivel nagyobb lett, ez pedig a helikopter teljesítményére nincs pozitív hatással. Nagyobb sebességnél pedig a Coanda-hatás (faroktartó körüli áramlás) csökkenése okozhat stabilitási problémákat. Az MD Helicopters vállalaton kívül egyéb gyártó nem készített sorozatban NOTAR helikoptereket és már ők sem erre helyezik a hangsúlyt. Kínálatukban inkább az MD-500E és annak tovább fejlesztései szerepelnek…hagyományos fő- és farokrotoros megoldással.

Szöveg, fotó, grafika: a szerző
További NOTAR-ral kapcsolatos információkat találhatsz a https://md-500-asok-a-vilagban.webnode.hu/ oldalon.

A címképen egy MD-600N helikopter látható.

© 2023 László Tamás
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el